Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Navigacioni

 Portali
 Indeksi
 Anėtarėt               

 Profili

Foto Sondazh

Gallery


HISTORI keq trajtime gjat luftes Empty

Keywords

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

    HISTORI keq trajtime gjat luftes

    Archi
    Archi
    Anėtar/e
    Anėtar/e


    Male
    Numri i postimeve : 156
    Age : 45
    Registration date : 26/09/2006

    Vizitoret
    Vizitoret: Vizitoret

    HISTORI keq trajtime gjat luftes Empty HISTORI keq trajtime gjat luftes

    Mesazh nga Archi Sun Oct 01, 2006 5:43 am

    Pas dhunimit i luta tė mė vrisnin



    L.B. 16vjeēare nga komuna e Shtimjes.
    Nuk dėshiroj tė flas me emėr pėr ngjarjen mė tė hidhur tė jetės sime. Ndonjėherė nuk kam dėshirė tė jem nė mesin e tė gjallėve. Vetėm diēka mė mban nė jetė. Fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Edhe ata qė kanė njohuri se atė ditė mė datėn 22 prill 99, mė kanė dhunuar, nuk janė njerėz tė rrethit tim. Nė mėngjes, jemi nisur tė shkonim pėr nė Shqipėri disa vetura qė kishim mbetur nė rrethinėn e qytezėts. Policia ndėr tė cilėt shumė paramilitarė, na kanė ndalur nė rrugė, posa kemi arritur nė afėrsi tė Qafės sė Dulės. Katėr vetura janė ndalur dhe pasi janė keqtrajtuar fizikisht njerėzit e tyre, nga ato, janė ndalur tri femra. Unė kam qenė mė e reja, njėra, mė duket se ishte mė e pjekur se unė, dhe tjetra mė duket se eka qenė nuse pa fėmijė. Dy tė tjerat, duket se kishin qėndruar rreth njėzet ditė nė njė fshat afėr Shtimjes, pasi kishin arritur nga Prishtina nė fund tė muajit mars, kur serbėt i kishin dėbuar nga Kryeqyteti. Na kanė ngarkuar tė triave nė njė pizgauerė dhe na kanė nisur pėr nė Shtimje. Asnjėrėn, nuk na kanė rrahur, por kemi pasur shumė kėrcėnime. Na kanė zbritur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nė njė shtėpi dykatėshe. Mua, mė kanė dėrguar nė njė bodrum, dy tė tjerat nė katin e pėrdhesė. Fillimisht na kanė thėnė se do tė na pyetnin pėr guerilėn shqiptare dhe pastaj do tė na lironin, duke na dėrguar deri nė kufirin shqiptar.

    Nė bodrum, kam qėndruar deri nė mbrėmje, pastaj kanė ardhur tre paramilitarė, njėri prej tė cilėve mbante maskė nė fytyrė. E kisha shumė tė qartė se ēfarė do tė ndodhte. Njėri mi ka prerė nė tė gjitha pullat e kėmishės me njė bajonetė tė gjatė. Mė janė kėrcėnuar se nėse bėrtas do tė mė vėnin nė damarė shricė droge. Nuk kam mundur tė mos bėrtas dhe njėri prej tyre m’i ka vendosur gjunjėt nė tė dy duart, ndėrsa tjetri m’i ka zhveshur egėrsisht pantollonat dhe veshjet e brendshme. Njėri prej tyre ka dalė jashtė. Mė kanė dhnuar tė dytė me rend, kude mė fyer kombėtarisht. Madje, ankoheshin se nuk mė kishin gjetur tė virgjėr dhe pėr kėtė shkak deshėn tė meØvrisnin. Kah mesnata, kur unė isha strukur nė njė kėnd tė bodrumit ku kishte disa batanije ushtarake, ata filluan tė pinin alkool. E mbaja nė prehėr njė batanije dhe atėherė mė britėn se nėse nuk e heq batanijen nga gjunjėt, vėrtet do do tė mė vrisnin. Unė qaja, ndėrsa ata pinin dhe kėndonin dhe thoshin se jne jemi kėtu pėr t’ju detyruar tė lotoni, pasi nuk e pranoni Serbinė. Para mėngjesit, derisa ata flinin, kanė hyrė edhe dy paramilitarė tė tjerė, njėri prej tė cilėve i maskuar. Mė kanė dhunuar deri nė mėngjes, ndėrsa ai me maskė nė fytyrė edhe mė ka rrahur. Kur ėshtė hapur dera e bodrumit, i kam dėgjuar britmat e femrave tė tjera qė po i rrahnin e me siguri edhe po i dhunonin. Unė kam mbetur nė bodrum edhe dy net tė tjera dhe nė ēdo natė mė kanė dhunuar nga katėr paramilitarė. Ditėn mė jepnin bukė dhe ndonjė pashtetė dhe mė detyronin ta merrja ushqimin me dhunė. I kuptoja kur bisedoja se thoshin qė duhet tė mė dėrgonin nė njė kamp ushtarak ku kishte qindra femra shqiptare qė po mbaheshin pengje dhe kryesisht pėr shkaqe teØtilla. Mė kanė dhunuar pamėshirshėm disa net rresht. Megjithatė, fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Kam edhe offerta nga djemtė, por nuk kam guxim tė vendos pėr fatin e jetės sime, meqė, unė kam trauma dhe herėt a vonė njė gjė e tikkė do tė dihet. Po pėrpiqem ta mbaj dhunshėm freskinė trupore, por shpesh mė mbulojnė djersėt dhe tretem nė mendice. Ndryshe nga shumė femra tė tjera tė dhunuara, unė kam menduar pėr vetėvrasje dhe kam bindjen se meshkujt duhet tė mė ofrohen mua, sikur edhe femrave tė tjera tė dhunuara tė cilat pa dashjen e tyre janė gjetur nė kthetrat e armikut qė ka ardhur pėr tė na shkatėruar kombėtarisht. Ne, megjithatė, nuk do tė jemi nėna tė liga e tė pandjenja. Do tė jemi nėnat mė tė mira qė do tė dimė ēfarė t’u lėmė amanet fėmijėve tanė. Besoj se do tė kenė mėshirė ndaj nesh qė mezi u kemi shpėtuar ekzekutimit, pasi jemi dhunuar dhe nė tė vėrtetė, pėr ne edhe jeta nuk ka kuptim. Morali ėshtė shtylla e jetės, por neve nuk mund tė na quajnė femra pa moral.

      Ora ėshtė Fri Oct 18, 2024 8:10 am