Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Navigacioni

 Portali
 Indeksi
 Anėtarėt               

 Profili

Foto Sondazh

Gallery


HISTORI keq trajtime gjat luftes ndaj nėnave Empty

Keywords

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

    HISTORI keq trajtime gjat luftes ndaj nėnave

    Archi
    Archi
    Anėtar/e
    Anėtar/e


    Male
    Numri i postimeve : 156
    Age : 45
    Registration date : 26/09/2006

    Vizitoret
    Vizitoret: Vizitoret

    HISTORI keq trajtime gjat luftes ndaj nėnave Empty HISTORI keq trajtime gjat luftes ndaj nėnave

    Mesazh nga Archi Sun Oct 01, 2006 5:44 am

    Nėna dhunohej ne prani te fėmijve



    Nėna dhunohej nė prani tė fėmijėve

    N.D 19 jeton nė Prishtinė
    Por nuk jam nga kėtu. Shtėpinė na e kanė djegur tėrėsisht, tash e kemi zėnė njė banesė serbe dhe nuk do ta lėshoj, pa u takuar me pronarin e saj edhe po tė vijė njė mijė KFOR-a. Mė kanė ndarė nga grupi i bashkėvendėsve tė mi, shumica nga tė cilėt kanė qenė femra. Burrat ishin nė front dhe ne ishim krejtėsisht pa mbrojtje. Na kanė zgjedhur nga grupi katėrmbdhjetė femra dhe na kanė ndarė e na kanė dėrguar nė njė pėrrockė. Na kanė komanduar tė ulemi dhe na kanė pyetur, mos kemi ndihmuar ndonjėra prej nesh UĒK-nė. Ne u thamė se vetėm ikim nga granatimet dhe shkojmė nė vend mė tė sigurt. Pastaj, rend na kanė ngritur nė kėmbė dhe ēdonjėrit paramilitar udhėheqėsi i tyre i ka dhėnė nga jė femėr. Na kanė largura vetėm nga pesė a gjashtė metra larg njėra tjetrės dhe na kanė zhveshur tė gjtihave. Mė vjen turp tė shprehem tėrėsisht se ēfarė ka ndodhur me ne gjatė dhunimit. Dy nga grupi edhe i kanė vrarė, pasi kanė kundėrshtuyar tė zhvishen sipas urdhrave. Ne kemi britur tė madhe kur i kanė pushkatuar dhe kemi menduar se asnjėra nuk do tė shpėtojmė nga plumbei i automatikut. Kemi shpėtuar nga predhat, por nuk kemi shpėtuar nga rrahjet dhe dhunimet. E dimė se ka qenė luftė, por lufta nuk bėhet pėr dhunime. Kam parė pėr tė parėn herė nė jetė si qajnė fėmijėt qė britnin pranė kėrcėnimeve qė bėnin paramilitarėt e tjerė qė vėzhgonin vendin e krimit moral nė pėrrockėn ku e ekzekutuan dy femra, pasi refuzuan tė dhunoheshin nga serbėt. Problemin e dhunimit tim e di familja ime dhe shumė tė tjerė. Unė kam vendosur tė mos shkoj mė nė fshat dhe dua tė lirohem nga rrethi im, vetėm e vetėm tė mos traumatizohem. Do tė preferoja tė bisedoja me aktivistet e Forumit tė Gruas, tė cilat do tė kuptojnė me dhimbje problemin e femrave tė dhunuara dhe tė dalin nė lėkurėn tonė. Ēfarė tė them pėr perspektvėn? Nuk mė jetohet aq, mendoj se jam e nėnēmuar pse nuk kam kėrkuar tė mė vrasin, por sėrish nuk jam fajtore.

      Ora ėshtė Sun Sep 08, 2024 7:28 am