Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Similar topics

Navigacioni

 Portali
 Indeksi
 Anėtarėt               

 Profili

Foto Sondazh

Gallery


HISTORI Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrefen Empty

Keywords

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

    HISTORI Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrefen

    Archi
    Archi
    Anėtar/e
    Anėtar/e


    Male
    Numri i postimeve : 156
    Age : 45
    Registration date : 26/09/2006

    Vizitoret
    Vizitoret: Vizitoret

    HISTORI Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrefen Empty HISTORI Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrefen

    Mesazh nga Archi Sun Oct 01, 2006 5:40 am

    Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrėfen
    Njė vajzė qė ka pėrjetuar tmerrin

    Rrėfim i njė vajze shqiptare qė nuk sheh ardhmėri. 17 vjeēarja e traumatizuar nga rrethi i Deēanit qė sė bashku me motra u kidnapuan nga paramilitarėt serb.
    Arkiv- ZiK/ 21 gusht 1999
    Ishim mėse 150 persona qė ishim strehuar gjithandej nė fshat. Vetėm dy katunde mė larg zhvillohej njė luftė ēuditėse. Krismat e armėve dėgjoheshin aq mirė dhe aq afėr sa qė ta merrte mednja se vetėm njė livadh mėtej po zhvillohet kjo luftė. Kishim kaluar katėr ditė nė atė vend pak sa mė tė sigurtė nga tė tjerėt. Fshati ishte buzė malit dhe ne mendonim se mund tė iknim mė lehtė. Une isha vetė e katėrta motėr, me babain dhe nėnen time. Ishin edhe tė afėrmit e tjerė aty. Kishte nga katunde tė ndryshme qė ishin strehuar nė tė njėjtin vend. Mė parė ishim nė njė fshat tjetėr tė strehuar, por kur morrėm vesh se serbėt kishin mėsyerė atė fshatė pėr ta sulmuar, plaēkitur dhe djegur vendosėm qė tė largohemi edhe pse kishim qėndruar aty pothuajse qė nga fillimi i luftės. U larguam disa fshtara mė larg. Menduam se jemi mė tė sigurtė. Por siguria jonė ishte vetėm katėr ditė. Tri ditė mė vonė filloi njė betejė e cila vazhdoi disa ditė. Shpėrthimet qė dėgjoheshin afėr, por nuk na trembnin. Ishim mėsuar me ato krisma, ishim mėsuar tė vuajmė... Rreth orės 20 nė mbrėmje erdhėn disa fėmijė, dhe na treguan pak mė larg nga ne vėreheshin disa persona, qė duket se nuk janė shqiptarė. S’dinim se ēka tė bėjmė. S’dinim kah tė mbajmė. Vendosėm tė gjithė qė tė rrijmė aty. U pėshendetėm me njėri-tjetrin. U pėrshednetėm pėr sė gjalli. Ish vėshtirė, shumė vėshtirė tė pėrshendetėsh me motra, me nėnėn, me babain e me tė tjerėt, pėr sė gjalli. E dinim se jemi tė vdekur. Tė gjtihė. Pak mė vonė arritėn paramilitarėt. Kishte edhe rusė. Dhe kishte edhe disa qė flisnin shqip, por nuk mundeshim tė vėrejmė se kush ishin ata dhe se a ishin shqiptarė, sepse bartnin edhe maskat. Na nxorėn nė oborr dhe na ndanė tė gjithėve. Burrat me njė anė. Vajzat me njė anė. Gratė me njė anė dhe fėmijėt e pleqtė me njė anė. Pasi na ndanė atėherė kėrkuan nga tė gjithė qė tė japim ēdo gjė qė kishim me vlerė. Kemi dhėnė gjithė ēka patėm. Njėra nga vajzat qė ishte nė rendin tonė qė na ndanė, hezitoi tė jipte njė shenjė qė kishte nė qafė. I thanė hiqe. Ajo kundėrshtoi. Tha, mė vritni se nuk e heq kėtė. Ne pakėz ēuditeshim me vendosmėrinė e saj. Njėri nga paramilitarėt ia hoqi me zor nga qafa atė shenjė dhe ajo pėrsėri ia mori nga dora: "Kėtė shenjė pėr sa tė jam gjallė nuk e merrni dot!". Njė tjetėr paramilitar nuk hezitoi qė ta vrasė nė sy tė tė gjithėve. Ne u stepėm dhe nuk guxonim tė lėviznim as kokėn. Ai qė e vrau atė vajzė mė parė i tha diēka nė vesh atij tjetrit dhe pastaj e vrau. Pasi e vrau e tėrhoqi zvarrė mėtutje, e zhveshi dhe e preu me thikė, kėtu ndėrpret rrėfimin e saj kjo vajzė duke marrur frymė thellė dhe shton: "Tmerr....i mbyllė sytė pėr njė kohė tė gjatė dhe pastaj vazhdon me lotėt e saj qė ia mbushin faqet pėrplot... edhe babain ma kanė vrarė, thotė ajo dhe vazhdon... na lanė ashtu pėr katėr orė. Nuk guxonim as tė uleshim dhe as tė lėviznim. Gjatė kohės kur ne qėndronim nė kėmbė ata i vranė burrat. Ma vranė babain... vranė fėmijėt... Nė sytė e kėsaj vajze vėrehej pasiguria... vėrehėshin ende traumat qė kishte dhe pėr kėtė arsye ndėrpret rrėfimin e saj pėrsėri pėr disa minuta... pastaj vazhdon pėrsėri me kėto fjalė: "Jo vetėm tė rriturit qė i vrisnin, e i shkruanin nė trup shenjėn e tyre me katėr "S" pėr sė vdekuri, por edhe fėmijėt dhe nėnat qė ishin aty... pėrsėri ndėrpret rrėfimin e saj dhe ngritet nė kėmbė...

    Gjatė rrėfimit tė saj ndėrhyra dhe e pyeta se ē’ndodhi mė pastaj me ata njerėz qė u ndanė nė grupe tė ndryshme? -Ēka pat tė bėhet... u bė mė e keqja, dhunuan, masakruan, vranė, prenė, varėn nėpėr litare... s’lan gjė pa bėrė.!Rrėfimin e saj e vazhdon pėrsėri duke rrėfyer pėr kohėn kur kėto vajza ishin tė rrėmbyera dhe tė ndara nga mė tė dashurit e tyre.Na morėn tė gjitha vajzave dhe na quan me njė shtėpi. Shtėpia ku na dėrguan u duk se ishte e njohur pėr ta. Muret e brendshme tė saj ishin tė lyera me gjak. Gjithēka, duke filluar nga hyrja e asaj shtėpie, nėpėr mure, oborr e dhoma tė tjera... Na futėn me njė dhomė pasi na ndanė nė katėr grupe. Mua mė ndanė me tri motrat e mia. Pėr njė ēast na lan tė vetmuara dhe atė ēast e shfrytėzuam qė tė bisedojmė edhe njėherė mes vete. U pėrshendetėm edhe njėherė. Gjatė bisedės qė bėnim sė bashku, nė tė njėjten kohė kemi dėgjuar britma tė ndryshme nga dhomat tjera... Ishin britma tė vajzave qė ishin ndarė dhe me siguri se ishin prerė pėr sė gjalli. disa minuta mė vonė erdhėn... Kėtu ndėrpret pėrsėri rrėfimin e saj vajza qė nuk mund t’iu pėrmbahet lotėve tė saj... Pasi erdhėn e morėn motrėn time tė madhe dhe shkuan nė njė dhomė tjetėr, pas 5minutave dėgjuam zėrin e saj, britmėn e saj... dėgjuam edhe njė krismė tė armės... Ne llogaritėm se e vranė. Pas pak dėgjuan ca zėra. Njėri zė ishte i njėrit nga ēetnikėt kurse zėri tjetėr ishte i motrės tonė. Nga dhoma jonė ka dalur ēetniku tjetėr qė vetėm rrinte aty dhe asgjė nuk fliste, vetėm pinte cigare. Ėshtė bėrė njė gjurullti... ka hyrė njėri nga ēetnikėt nė dhomėn tonė dhe na tha: "Motra juaj ka vrarė shokun tonė" tash do tė hakmerremi ne nė Ju... Me sigruri se motra e jonė ka ditur se ē’do tė ndodhė me tė, dhe pėr kėtė arsye ka vepruar ashtu siē veproi, pėr tė vdekur e lumtur dhe pėr tė mos jetuar kėshtu siē jam unė, siē jemi ne siē janė ndoshta edhe mijėra tė tjera nė Kosovė. Nuk e di mund tė ketė ndodhur ngjarja. Si mund ta ketė vrarė motra ēetnikun, apo edhe ka mund tė ndodhė diēka tjetėr pėr tė cilėn nuk di gjė. Po tė kishm ditur se do tė ndodhte ajo qė ndodhi me ne, me siguri se do tė kishim vepruar edhe ne nė tė njėjten mėnyrė. Motra qė vrau ēetnikun, nuk duroi as qė tė maltretohet pėr sė gjalli. Zėrin e motrės mė nuk e dėgjova...

    Pėrgatituni na thanė kur erdhėn nė dhomėn tonė... s’ditėm se pėr ēfarė tė pėrgatiteshim. Hyrėn pėrsėri nė dhomėn tonė dhe pyetėn: "Cila deshiron e para? Nuk flisnim asgjė. Cila?... pyetėn edhe njėherė! Pėrsėri nuk folėm. Dhe pastaj morėn motrėn time tė tretė. Pastaj e morėn edhe motrėn tjetėr. Mua mė lanė vetėm. S’disha se si tė veprojė. Mendjen e kisha pėr tė vepruar ashtu siē kishte vepruar motra ime e madhe, por nuk kisha se si, sepse shpresoja se sėpaku mua do tė mė lėjnė tė lirė... dhe kėtu ndėrpret vajza pėrsėri rrėfimin e saj duke qajtur me gjysmė zėri dhe duke i fshirė lotėt qė nuk e lenin ti hapė sytė... Ka hyrė njėri nga ata ēetnikė nė dhomėn ku isha unė dhe mė ka pyetur se sa vjeēare jam... gjashtėmbėdhjetė ithashė. Pėr habi dhe ēudi mė ka shikuar gati njė minutė nė sy pandėrprerė dhe mė ka thėnė.... Edhe une e kam njė motėr 16 vjeēare dhe se kam parė qė nga fillimi i luftės. Doli sėrish nga dhoma. Pastaj kam dėgjuar njė zhurmė nė korridorin e asaj shtėpie. Kam dėgjuar edhe njė zė shqip. Nuk i besoja veshėve, sidomos kur dėgjoja duke thėnė "dhunoje se ėshtė e bukur" nuk isha e sigurtė se a mendonte pėr mua apo pėr ndonjė tjetėr, nė atė moment kam dėgjuar zėrin e atij shqiptari duke thėnė nė serbishte "Nemoj brate" dhe ėshtė zbrazur njė rrafall automatiku. Pastaj ēetnikėt kanė qeshė pėr njė kohė tė gjatė. Mė vonė ka ardhur pėrsėri personi i mėparshėm dhe mė ka thėnė se, vetėm njė motėr e kam tė vrarė dhe se dy motrat tjera janė gjallė dhe gjallė do tė mbesin. Nuk flisja asgjė, sepse nuk guxoja dhe nuk kisha fjalė nga frika. Mė tha tė pres pak aty se sė shpejti do tė mė lirojnė. Sapo doli jasht u dėgjua njė krismė tjetėr. Me gjasė kishin dėgjuar llafet e tij qė mė kishte thėnė mua dhe e kishin vrarė shokun e tyre.

    Pasi vranė shokun e tyre donin tė hakmerreshin nė mua dhe kanė hyrė katėr tė tjerė brenda duke mė thėnė qė tė zhvishem dhe tė mos provojė asgjė, pėrndryshe do tė mė vrasin. Kam refuzuar duke qarė dhe kėtu pėrsėri ndėrpret fjalėt e saj... pas disa minutave vazhdon pėrsėri rrėfimin... Pasi refuzova kanė hyrė pėr dere edhe katėr persona tjerė me maska, nuk e di se a ishin tė njėjtit persona qė mė herėt kur na morrėn nga vendi ku ishim strehuar folėn shqip dhe jan munduar qė tė mė zhveshin, por pasi vendosa se me ēdo kusht tė vdesė dhe tė mos zhvishem mė kan rėnė me Grykė automatiku pas koke, pastaj nuk di asgjė mė se ēka kanė bėrė me mua... Dikur vonė mu ka kthyer vetėdija dhe aty kam parė disa persona qė edhe sot mė kujtohen duke pirė duhan, duke qeshur dhe duke marrė "Shprica" nėpėr duar. Se a kam fjetur pėrsėri nuk e dijė... Mė duket se gati pas dy ditėve kur mė kaloi ajo tronditje kam hapur sytė dhe kam parė se jam e rrethuar nga dy motrat tjera dhe mė thoshin se ēdo gjė do tė rregullohet. Ishin tė lodhura dhe ēdo herė kur i mbylli sytė, mė rrinė ajo pamje tė motrave, gjė qė mė shqetėson rregullisht. Pas disa orėve mė ka ardhur vetėdija dhe jemi larguar nėpėr disa ara e livadhe tė trijat sė bashku. Binte Shi pa ndėrprerė...s’kishim ngrėnė tri ditė me radhė. Ishim tė lodhura e tė rraskapitura... vendosėm tė shkojmė nė vendin ku na morėn tri ditė mė parė. Kur shkuam aty, nuk ishte askush i gjallė. Ishin vetėm trupat e tė vrarėve dhe tė masakruarve. Trupi i vajzės qė ishte vrarė nė atė moment kur na morrėn, pėr ēudi nuk ishte mė aty. E kėrkuam babain, nėnėn e i kėrkuam tė tjerėt qė i kishim lėnė aty. Askush nuk mundi ti gjejė. Edhe sot nuk dijmė pėr trupin e babait qė u vra atė ditė kur na morėn ne nga ai vend. Nėna thotė se pasi e kanė vrarė ata dhe disa tė tjerė kanė ardhur me njė kamion dhe i kanė larguar nga aty, por ne shpresojmė se sė paku gjendet i gjallė diku nėpėr burgje, pasiqė nuk ėshtė lajmėruar deri sot, gjė qė po tė ishte i lirė nuk do tė lente kurrė pa u lajmėruar. Aty, nė vendin e ngjarjes kemi qėndruar gati dy orė, kemi kėrkuar nė ēdo skaj tė asaj shtėpie, trupat e tė vdekurve, masakruarve ose tė gjallėve qė mendonim se ishin strehuar diku nga frika. Por e gjithė kjo ishte e kotė.

      Ora ėshtė Sun Sep 08, 2024 7:17 am